" />
Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?

Ozvem sa čo najskôr. Ďakujem

Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Cukrovka

Úvod Články Cukrovka

Cukrovka-potápanie- športovanie-bežný deň

Diabetikov je na Slovensku čoraz viac. Ak aj máte to šťastie a nepatríte medzi pacientov s touto diagnózou, určite vo svojom okolí poznáte, aspoň jedného „cukrovkára“.

Práve im treba v letnom období venovať zvýšenú pozornosť, či už kvôli teplu, športovaniu, alebo zmenenému jedálničku.

Úmerne s ortuťou v teplomeri stúpa spotreba energie, a teda aj cukru. Telo sa viac namáha a hodnotám na glukomeri treba venovať zvýšenú pozornosť. Nielen okolie, ale aj diabetik musí sledovať sám seba, pretože prípadná slabosť, ktorú pociťuje, nemusí byť len únavou z horúčav, ale aj predzvesťou hypoglykémie. Majte na mysli, že deti cez prázdniny často na zvyčajnú disciplinovanosť zabúdajú.

Pri tropických letných horúčavách treba dávať pozor na inzulín, ktorému prílišný chlad, ale ani prílišné teplo nevyhovuje. Veľká časť pacientov ho zvykne skladovať v tmavej komore alebo v chladničke, pri potrebe jeho prenosu existujú chladiace špeciálne puzdrá.

Ako núdzové riešenie diabetikovi dobre poslúži aj malá termoska so širokým hrdlom.

Ďalšia vec, ktorá v lete môže spôsobovať problémy, je glukomer – teplotné výkyvy, či už smerom nahor, alebo nadol, neznáša elektronický prístroj práve najlepšie, a preto jeho merania nemusia byť presné. Zle naň pôsobí aj vysoká vlhkosť vzduchu a preto je najlepšie mať glukomer pri izbovej teplote alebo v tieni. 

Neriskujte

Pred cestou na dovolenku, či už u nás, alebo v zahraničí, by mal diabetik myslieť najmä na dve veci. Tou prvou je inzulín a lieky, ktoré nevyhnutne potrebuje – vždy ich treba mať v príručnej batožine, nikdy nie v kufroch, ktoré sa odovzdávajú na letisku či v autobuse. Fľaštička s drahocennou tekutinou sa v ňom môže znehodnotiť alebo rozbiť, v horšom prípade sa môže stratiť celý kufor. Z rovnakého dôvodu je lepšie vziať si na cestu nejaké balenie navyše. Pacienti na inzulínovej liečbe by nemali zabudnúť pribaliť si aj glukagón a prúžky na stanovenie ketónov v moči.

Dobré je mať pri sebe aj potvrdenie od lekára o ochorení a spôsobe liečby – platí to u pacientov s podávaním inzulínu perom, striekačkami alebo pumpou. Najlepšie v anglickom jazyku alebo v jazyku krajiny, do ktorej cestujete. Treba ho mať vždy pri sebe a veľmi užitočná je aj malá kartička v angličtine s informáciou o tom, že ste diabetik, v peňaženke, vo vrecku, alebo okolo krku. Mnoho diabetikov chodí bez nej, čím riskuje svoj život. Jej účel je totiž jednoduchý, ak odpadnete alebo nastanú vážne zdravotné komplikácie, lekári nebudú strácať čas určovaním diagnózy, ale rovno prejdú k liečbe a je úplne jedno, či ste doma, alebo za hranicami. 

Uživajte si športovanie ale aj oddych

Keď sa povie leto,teplo,dovolenka,výlet- predstavíme si zábavu, kúpanie, šport, stretnutia s priateľmi a nové dobrodružstvá. O nič z tohto nemusí diabetik prísť, len si musí dávať väčší pozor. Určite sa  nemusíte obávať plávania, volejbalu alebo aj turistiky, šport cukrovkárom veľmi prospieva. Činnosťou, ktorá sa neodporúča, je potápanie, pri ktorom môže dôjsť k hypoglykémii. Je lepšie sa mu vyhnúť, no ak už neviete odolať, ubezpečte sa, že profesionálny potápač, ktorý je s vami, pozná vašu diagnózu a vie, ako sa v prípade potreby zachovať. Rovnako je vhodné potápanie prekonzultovať s lekárom, ktorý najlepšie vie, či si takéto dobrodružstvo môžete dovoliť. 

Pri žiadnej z aktivít, však nezabúdajte na obuv a určite sa nenechajte prehovoriť na plážový volejbal naboso alebo na vstup do vody bez špeciálnych gumených topánok. U diabetikov je častá neuropatia, čo je vlastne porucha periférnych nervov, vďaka ktorej zranenie končatín nemusia cítiť. Hrozí tak vážne poranenie alebo infekcia, keďže v teplom a vlhkom prostredí sa rany infikujú rýchlejšie.

Inak však nemajte obavy užiť si leto naplno, cukrovka je síce vážne ochorenie, no stovky pacientov sú dôkazom, že pri troche sebadisciplíny sa dá skvelo žiť aj s ňou. 



Potápanie a cukrovka: Keď už sa človek- diabetik rozhodne potápať mal by dodržiavať určité pravidlá, aby zbytočne neohrozoval sám seba a svojich spolupotápačov.

V 1. rade by mal mať svoju chorobu pod kontrolou ( nemal by mať veľké výkyvy cukru v krvi,nemať vážne komplikácie cukrovky) a byť pod pravidelným dohľadom lekára.

Po.2 potápať len keď sa cíti dobre a má ideálnu hladinu glykémie.

Po 3. nemal by potápať sám , rovnako by buddy team nemali spolu tvoriť dvaja diabetici!

 Ďalej je veľmi dôležité svoju chorobu NETAJIŤ a svojich spolupotápačov/ buddyho informovať o svojom zdravotnom stave - v prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu je väčšia šanca rýchlejšej- účinnejšej pomoci.Rovnako aj spolupotápači budú menej zaskočení/ šokovaní keď poznajú diagnózu svojho kolegu v prípade že sa niečo stane. Spolupotápači by mali mať základné info o cukrovke, aké náhle stavy môžu nastať a ako poskytnúť prvú pomoc! Diabetik by mal nosiť so sebou glukomer, sladký nápoj, jedlo + svoje lieky ( inzulín, PAD) Kolegovia - potápači by mali vedieť obsluhovať glukomer a vedieť zmerať glykémiu ( dokáže to už 8-9 ročné dieťa) a v prípade potreby poskytnúť svoju kamarátovi pomoc.

Potápač - diabetik, by zbytočne nemal robiť dlhé/náročné technické ponory a ani uzavreté priestory nie sú ideálne na ponor. Skôr by mal potápať na rekreačnej úrovni .

Absolútne nevhodné je, aby bol diabetik - inštruktor potápania - keďže môže svojim náhlym kolapsom vážne ohroziť svojich žiakov ( ťažko očakávať ,že by žiak OWD takúto situáciu zvládol)

Rovnako aj cestovanie potápača- diabetika vyžaduje dôkladnejšiu prípravu ( hlavne pri cestovaní do exotických krajín) Treba myslieť na to že inzulín musí byť v chlade ale zas na druhej strane nesmie zamrznúť! Aj časový posun môže spôsobiť problémy. Vždy treba mať so sebou dostatočnú zásobu liekov a pomôcok ( testovacie prúžky do glukomeru atď) Taktiež netreba zabúdať na to že zdravotná starostlivosť môže byť na veľmi nízkej úrovni v mieste dovolenky a/ alebo môže byť veľmi vzdialená!

Normálna hladina glykémie ( cukru v krvi) je: 3,3-5,9mmol/l ( niektorá odborná literatúra uvádza 6,1) jedná sa o hodnoty nalačno.Aj zdravý človek môže mať krátko po jedle( cca 40-60min) glykémiu 10mmol/l Na diabetes poukazuje hodnota 7mmol/l a viac - nalačno alebo hodnota 11mmol/l a viac-hoci kedy (2 a viac hodín po jedle) Poznámka: Stav nalačno sa myslí 8h po poslednom jedle/bez pitia sladkých nápojov Diagnózu diabetes musia potvrdiť špeciálne vyšetrenia u diabetológa. * Ideálne hodnoty pre liečeného diabetika sú do 7,2mmol/l nalačno alebo do 10mmol/l po jedle cca 2h

Na zopakovanie: 

Hypoglykémia ( nízka hladina cukru v krvi) , 

Hyperglykémia ( vysoká hladina cukru v krvi) Hypoglykémia sa môže rozvinúť pomerne rýchlo ( minúty, hodiny) a je nebezpečnejšia ako Hyperglykémia.

Mozog je totiž veľmi citlivý na nedostatok glukózy (mozog je najcitlivejší na nedostatok kyslíka a hneď po ňom na nedostatok glukózy) Hypoglykémia je glykémia: pod 3mmol/l ( Diabetik ale môže mať príznaky Hypoglykémie aj pri vyšších hodnotách napr. pri glykémii 4mmol/l čo je u zdravého človeka norma) Hyperglykémia je glykémia: nad 10mmol/l Hyperglykémia sa rozvíja pomaly ( v priebehu niekoľkých dní až týždňa) môže nastať až ketoacidotická "diabetická"kóma- glykémia až 30mmol/l a viac ( bežný glukomer dokáže zmerať glykémiu zhruba do 33mmol/l ) Potápača-diabetika teda prioritne ohrozuje Hypoglykémia ( nízka hladina cukru v krvi) Čo pod vodou môže byť veľký problém ktorý sa môže skončiť fatálne!

Hypoglykémia ( nízka hladina cukru v krvi) Príznaky: nevoľnosť, hlad, slabosť, vlhká spotená koža, tachykardia (rýchly pulz) možná zmätenosť,slovná a fyzická agresivita ( môže pripomínať opitosť) tras,kŕče, spavosť až bezvedomie.Hypoglykemická kóma sa začína rozvíjať pri hodnotách glykémie 2,2-2,5mmol/l Glykémia pod 1,7mmol/l je závažná a glykémia 1,0 mmol/l a menej je kritická až smrteľná! Uvedené príznaky môžu byť vážna komplikácia počas ponoru -hlavne dezorientácia, zmätenosť, fyzická agresivita, kŕče, náhle bezvedomie! Aj v bežných podmienkach býva častokrát náročná spolupráca s pacientom v hypoglykémii keďže odmieta pomoc, je agresívny, odmieta jedlo/sladký nápoj, je zmätený atď

Pod vodou môže potápač v takomto stave vážne ohroziť nielen seba ale aj svojho buddyho!

Hypoglykémia - liečba: podať 2-3 kocky cukru, dať vypiť sladký nápoj (rýchle cukry) následne by sa mal pacient najesť ( cestoviny, chleba, zemiaky atď) Odporúčame dohľad nad pacientom - aby sa naozaj najedol! Urobiť kontrolné meranie glykémie ( hladiny cukru v krvi) ak máme k dispozícii glukomer ( potápač -diabetik by ho mal nosiť so sebou! ) Možná je pomoc aj v prípade že je diabetik už v bezvedomí: v takomto prípade sa dá podať bukálne ( medzi lícnu sliznicu a zuboradie) 2 kocky cukru, hroznový cukor, fruktózu- kde sa vďaka slinám rozpustia a vstrebú sa sliznicou. Jedná sa o život zachraňujúci úkon a zastaví ďalšie prehlbovanie hypoglykémie! Pacient by sa mal prebrať tak o cca 15min - keď nadobudne vedomie mal by sa najesť! Mal by zostať pod dozorom dospelej osoby. Ďalšia alternatíva pomoci pri hypoglykémii je podanie Glukagónu injekčne i.m. ( do svalu) s.c. ( podkožne) - existuje " Glucagen hypokit " ktorý umožňuje aj laické podanie.Pacient by sa mal prebrať do cca 15min.Tento "Glucagen hypokit" zvyčajne majú diabetici ktorí mávajú často ťažké hypoglykémie - ale takýto diabetik by nemal potápať! Poznámka: Aj keby mal pacient teoreticky hyperglykémiu tak podanie cukru mu neuškodí ale v prípade hypoglykémie mu môže zachrániť život! Takže sa netreba báť pomôcť - liečba sa môže teda urobiť aj naslepo - bez merania glykémie!

 Ako sme si napísali v predošlých príspevkoch tak Hyperglykémia sa vyvíja pomalšie( aj niekoľko dní) Ako sa prejavuje: celková únava, slabosť, bolesť hlavy Pokračujúca hyperglykémia sa prejavuje veľkým smädom, častým močením, koža je suchá a teplá, dehydratáciou. Ak aj naďalej stúpa cukor v krvi tak ďalšie príznaky môžu byť nevoľnosť až zvracanie, bolesť brucha, dych je cítiť po acetóne, hlboké dýchanie( Kussmaulovo dýchanie) , tachykardia ( rychly pulz) , hypotenzia( nízky krvný tlak) následne môže nastať bezvedomie.

Liečba: na začiatok treba zmerať glykémiu ( hladinu cukru v krvi) Mierne stavy hyperglykémie zväčša dokážu diabetici zvládnuť sami ( pridajú si inzulín,viac pohybu=zvýšia výdaj energie) Dôležitý je dostatočný príjem tekutín ( nie sladké nápoje) V prípade že sa nedarí hladinu cukru v krvi znížiť tak konzultácia u diabetológa. V prípade ketoacidotickej"diabetickej" kómy volať RZP. V tomto prípade býva glykémia cca 30mmol/l a viac. RZP zabezpečí transport pacienta do nemocnice na liečbu.RZP ( záchranná zdravotná služba) tento stav na mieste nerieši ( podáva len tekutiny I.V.- do žily) RZP nemá k dispozícii inzulín.


Doporučenia pri potápaní -zhrnutie:

  • Pred tým ako vyskúšate potápanie navštívte lekára ktorý je odborníkom v oblasti cukrovky a potápania.
  • Vždy oboznámte kolegov o svojej diagnóze a noste na viditelnom mieste, že ste cukrovkár ,je to dôležité aj pri nehodách alebo poruchách vedomia pri potápaní
  • Majte pri sebe glukźu a uistite sa že ju má aj kolega potápač ktorý vie ako ju použiť.
  • Majte vždy pri sebe v injekcii dávku Glukagonu pre prípad že stratíte vedomie.
  • Pre zaistenie vyrovnanej hladiny glukózy v tele pri potápaní jedzte potraviny ktoré pomaly uvolňujú strávitelné cukry.
  • Merajte si hladinu cukru pred potápaním aj po potápaní.
  • Nepotápajte sa do viac ako 30metrov- dusíková narkóza sa ľahko môže zameniť so zmenami v hypoglikémii.
  • Nepotápajte sa dlhšie ako 60 minút.
  • Zapisujte si svoje ponory a zaznamenávajte si aj hladinu cukru v krvi-aby ste mali vodítko a doporučenie dobudúcna.
  • Nepotápajte sa v chladných vodách, silných prúdoch, alebo v podmienkach ktoré vyžadujú intenzívnu fyzickú aktivitu.
  • Pokial trpíte diabetom prvého typu, uistite sa že mate pred ponorom ustálenú hladinu cukru aspoň 8,3mmol/L/150Mg/dl.
  • Pre rizikových pacientov akým cukrovkári sú je možné mať hladinu cukru v krvi vyššiu a to z dvôvodu zníženia rizika hypoglykémie.Konkrétne hladiny ktoré má diabetic pred ponorom je vhodné konzultovať s lekárom diabetológom
  • Zvažte použitie prístroja na kontinuálne meranie hladiny krvného cukru, aby ste mali informácie o glikémii v reálnom čase.
  • Počas potápania a aj pred ponorom veľa pite a udržujte si formu.
  •  Uvoľnite sa a vychutnávajte zážitky.

 Ak potrebujete tlačivá pre lekára -diabetológa môžete si ich tu stiahnuť a aj tlačivo na potápanie v češtine,angličtine a nemčine


Upozornenie:

Tento článok a jeho vypracovanie je majetkom firmy Potápač Igor Bohunský. Okopírovala nás firma DAN europe doslova tento článok a aj Ostravský potápači vydali knihu s našimi textami a skúsenosťami. Je to pre nás potešujúce ,ale oni za to dostali peniaze a chvália sa cudzím perím. Preto verím že nezneužijete tieto informácie na propagáciu vašej stránky, alebo textu v knihe, bez predošlého súhlasu a zmluvných podmienok!


Kontakt

Igor Bohunský Potápač 

       Adámiho 24  

        84104 Bratislava

       Slovensko

      Zákaznícka linka: +421905229997

      E-mail: igorpotapac/zavinač/gmail.com 


 

 

 


Copyright 2018 - 2024 ©
5078a864b9b1b7d